Зошто вашето бебе не сака да спие во креветче?

Најбезбедно место за спиење на бебето е креветчето. Сепак, некои бебиња имаат потешкотија да заспијат во креветче или често се будат во текот на ноќта. Истражувањата покажуваат дека помеѓу една четвртина до една половина од бебињата често се будат во текот на ноќта и по 6тиот месец од животот. Зошто на вашето бебе не му […]

Зимско сметање на времето

Следната недела, на 29 октомври, започнува зимско сметање на времето. Во 3 часот по полноќ ќе ги поместиме стрелките на часовникот за еден час наназад, односно сегашното 3, ќе биде ново 2 часот, а тоа, ТЕОРЕТСКИ, значи дека ќе спиеме еден час повеќе. ПРАКТИЧНО, за да не се изненадите во недела колку рано сте се […]

Колку е штетно успивањето доцна врз здравјето на детето и кои се последиците?

Многу често слушаме како некои родители велат дека не можат да го успијат своето 4 годишно дете ниту во 23 часот, бидејќи детето често знае да се противи и да не заспива, но колку навистина здравиот ноќен сон е важен за детето и колку вие како родители треба да се трудите да го успивате вашето […]

Одвикнување од цуцла лажливка

Цуцлата лажливка може да биде вистински сојузник на родителите во првата година од животот на детето, но со себе носи и проблеми а и потшкотии при одвикнување. Еден од најизразените нагони во првите месеци од животот на бебето е неговата потреба од цицање. Има бебиња и деца кои обожаваат цуцла, цуцлата ги смирува, успива и […]

Постпородилна депресија и тага (baby blues)

Постпородилната депресија (ППД) се смета дека се јаува кај околу 10-15% од новите мајки. Најчесто ППД започнува неколку денови по раѓањето на бебето, но може да започне и по неколку недели па и месеци, кај многу мајки се јавуваат првите симптоми како: често плачење, тага, изгубен апетит, лоши мисли дека не сте добра мајка, напнатост, […]

СОВЕТИ ЗА ОДМОР СО ВАШЕТО ДЕТЕ

Летото е време за одмор за целото семејство, но планирањето и одењето на одмор со мало дете може да биде стресно за родителите. Промената на средината, возухот, околината, може дополнително да влијаат врз сонот на децата, а и на возрасните. Додека сте на одмор пробајте да ги задржите вообичаените рутини за спиење, понесете се што […]

2-годишна регресија на спиење – како да го вратите спиењето кај вашето дете

Многу родители сметаат дека кога бебето ќе порасне во тодлер, успивањето се олеснува. Но од еднаш почнуваат да растат катници, се појавуваат тантруми, а кај некои и одвикнување од пелени може да предизвика дополнителен немир, плачење и ноќни будења. Логично, сите очекуваме развојот кај нашето дете да се одвива нанапред, и сите се изненадени кога […]

Рано будење и 8 решенија

Слушате како вашето малечко почнува да мрда. Будно е, со широко отворени очиња. Гледате во часовникот, часот е  04:48, бебето е будно, а вие се што сакате е да продолжите да спиете. Никој не сака да биде буден во 5 часот наутро. Па, што е работата со овие рани утрински будење и како можеме да […]

Како влијае темпераментот врз спиењето?

Спиењето и темпераментот на бебињата и децата се тесно поврзани, а поради тоа честопати се потребни посебни стратегии и тренинзи за спиење за да дојдете до посакуваните проспани ноќи.   КАКО СЕ ПОВРЗАНИ СПИЕЊЕТО И ТЕМПЕРАМЕНТОТ НА БЕБЕТО? Некои деца имаат посмирени реакции кон информациите кои довагаат до нив. Најчесто, за нив спиењето не е […]